دسته
ببينيد و لذت ببريد!
خبرگزاري و اخبار
لينكهاي تبياني
فرهنگي مذهبي- دفاع مقدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 101
تعداد نظرات : 58
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
دلیل موضع گیری جدید اصلاح طلبان چیست؟
به بهانه سخنان اخیر کروبی و میرحسین موسوی
به گزارش پارسینه، بعد از بیانیه هفدمین میرحسین موسوی که پیام اصلی آن به رسمیت شناختن دولت احمدی نژاد بود، به فاصله سه هفته ، سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق نیز هم نامه ای به رهبرانقلاب نوشت که در آن بر آمادگی اصلاح طلبان برای به رسمیت شناختن دولت دهم و پذیرفتن فرایند حکمیت با محوریت هاشمی رفسنجانی تاکید کرده بود.

هرچند خاتمی بنا به روحیه خاص خود، ترجیح داد که جریان نامه نگاری اش حتی الامکان رسانه ای نشود تا فشارها علیه وی شارژ نشود، اما نهایتا تواتر اخبار و درز کردن خبر این نامه نگاری از منابع گوناگون، جایی را برای تکذیب وی باقی نگذاشت.

در ادامه این روند، اکبر هاشمی رفسنجانی سوم بهمن ماه در دیدار با اعضای حزب اعتدال و توسعه سخن کلیدی خود مبنی بر اینکه " در شرایط فعلی اینجانب اصلح‌ترین فرد را برای حل مشکلات فعلی جمهوری اسلامی "رهبری" می‌دانم" را تکرار کرد و گفت:مطمئن هستم با کمک افراد معتدل از هر دو جناح موجود کشور با تدبیر رهبری مسائل موجود قابل حل و فصل است.

مهدی کروبی هم که بخش رادیکال اصلاح طلبان درون نظام را نمایندگی می کند امروز پنجم بهمن ماه در موضع گیری جدید و قابل توجهی صریحا از "به رسمیت شناختن دولت" سخن گفت و اظهار داشت:بنده اشکالات خود را همچنان وارد می دانم اما باید بگویم رئیس جمهور را بخاطر تنفیذ آیت الله خامنه ای به رسمیت می‌شناسم.

این نکته هم قابل توجه است که موسوی در بیانیه شماره هفده خود به صراحت سخنی از "پذیرش مشروعیت دولت" نزد و سعی کرد مشروعیت را به "مسئولیت" تقلیل دهد، اما کروبی در گامی فراتر "مشروعیت" دولت را به مفهوم دینی و سیاسی(ناشی از تنفیذ ولی فقیه) پذیرفته است.

مواضع پیاپی و هدفمند این چهره ها و اینکه حتی مهدی کروبی هم به اردوگاه " به رسمیت شناختن دولت احمدی نژاد" وارد شده است، نشان می دهد استراتژی جدید اصلاح طلبان حالت تصادفی یا اتفاقی ندارد و با "هدفمندی و اجماع " در شرایط فعلی انتخاب شده است.

به گزارش پارسینه، اما دلیل این تغییر رفتار یا به قول برخی ها "عقب نشینی" اصلاح طلبان در شرایط فعلی چیست؟ چند دلیل یا گمانه عمده را می توان در این باره در نظر گرفت:

- با روند تدریجی رادیکال شدن فضای سیاسی و امکان وقوع حوادث شدیدتر که این رهبران اصلاح طلب برنامه و تخمینی برای آن وضعیت ندارند، کما اینکه موج بازداشتها به حلقه سوم و دوم اصلاح طلبان رسیده است و کم کم زمینه برای دستگیری احتمالی خود این افراد هم آماده می شود، بنابراین سران اصلاحات با این استراتژی یا تاکتیک جدید، این وضعیت را به تاخیر می اندازند.

-موسوی، کروبی و خاتمی به این نتیجه رسیده اند وضعیت ایجاد شده، حالت یک جنگ فرسایشی را دارد و یک پیروزی سریع و قاطع و روشن در این راه وجود ندارد و به "بی نتیجه بودن" روند کنونی معارضات سیاسی رسیده اند.

-رهبران اصلاح طلب درون نظام اینک به حفظ حیات حداقلی جریان اصلاح طلب در برابر جریانی از اصولگرایان تندرو که خواهان حذف کامل اصلاح طلبان از گردونه معادلات و مناسبات قدرت در جمهوری اسلامی است، می اندیشند و بنابراین تصمیم گرفته اند در جهت آرام کردن فضای سیاسی گام بردارند.

-استراتژی کنونی اصلاح طلبان را که می توان هدایت جنبش موسوم به سبز به مخالفت با دولت احمدی نژاد به جای معارضه با اصل نظام توصیف کرد، راهی برای "تجدید قوای اصلاح طلبان" است و نتیجه حداقلی آن این است که این بار احمدی نژاد دوباره به گود معارضات سیاسی بازمی گردد، هرچند که نفس اعلام پذیرش "پذیرش رسمیت احمدی نژاد" یک پیروزی قابل توجه برای احمدی نژاد هم هست.

-اتحاد و وحدت با اصولگریان میانه رو و منقد که احمدی نژاد را در حوادث اخیر راننده ای می دانند که بعد از تصادف از صحنه خارج شده است و اینک بقیه مشغول دعوا و ...هستند، یکی دیگر از اهداف سران اصلاحات می تواند باشد و تحقق این تحلیل که بلافاصله بعد از عقب نشینی اصلاح طلبان، اصولگرایان منتقد هم به خط مقدم چالش افکنی با دولت احمدی نژاد می آیند و یک نیروی اجتماعی و سیاسی موثر و یک ائتلاف جدید در صحنه سیاسی کشور ایجاد می شود.

-اتفاق مهم دیگری که در هفته های اخیر رخ داده است، خودنمایی و عرض اندام بخش هایی از جریانات سکولار، روشنفکران عرفی و لائیک و فمینیست ها است که خود را "سبز" می دانند.

جریان خارج نشین که تاپیش از این ترجیح داده بود در سایه موسوی و کروبی باقی بماند، امروز از این وضعیت خارج شده است و به صدور بیانیه و اطلاعیه و بیان راهکار و ...پرداخته است. سخنان هنجارشکنانه اکبر گنجی در گفتگو با بی.بی.سی ، آغاز این عرض اندام بود که سران اصلاحات را "مردد" می کند و بدنه سبزها را با یک چالش مهم و انتخاب حساس مواجه می کند که کدام قرائت از سبزها را می خواهند.

اینک و در این فضای خاص،باید به دقت رویدادهای آتی را رصد کرد، اگر صدا یا صداهایی از درون نظام در تایید و تشویق استراتژی جدید اصلاح طلبان برخیزد و آغوش هایی باز شود، این محمود احمدی نژاد است که باید منتظر شروع حملات همه جانبه به خود باشد، اما اگر این آغوش گشوده نشود، سران اصلاحات با چالش پیچیده مقولیت و نفوذ در بین هواداران خود مواجه می شوند و برای آنها بسیار سخت خواهد بود در میان هواداران خود موقعیت آرمانی سابق را دوباره بیابند.

البته ممکن است "توبه" اصلاح طلبان پذیرفته شود و ما به ازای قبول این توبه سیاسی، صرفا عدم بازداشت این چهره ها باشد، نه آغاز فرایند "حکمیت" یا "حمله به دولت احمدی نژاد".

ضمن اینکه مشخص نیست بعد از "به رسمیت شناختن دولت احمدی نژاد" کروبی و موسوی چه حرفی برای گفتن و چه اقدامی برای انجام دادن خواهند داشت؟ آیا پذیرش این مسئله به معنی بازگشت به رقابت های انتخاباتی و سیاسی معمول پیش از خرداد 88 خواهد بود؟

از سوی دیگر شرایط کنونی آزمون مهم مقبولیت و نفوذ سران اصلاحات در بدنه جریان سبز مشخص می کند و از طرف دیگر می تواند آغازی برای خارج شدن رهبری جریان موسوم به سبز از داخل به خارج از کشور و تداوم تندشدن فضای سیاسی کشور باشد.
http://www.parsine.com/
دسته ها : سیاسی
سه شنبه بیست و هفتم 11 1388
مشاور امنیت ملی آمریکا:

به دنبال "براندازی نرم" در ایران هستیم

 

مشاور ارشد رییس جمهور آمریکا گفت: اعمال تحریم های شدید تر علیه ایران می تواند منجر به تغییر رژیم در ایران شود.

به گزارش"جهان"، ژنرال "جیمز جونز" مشاور امنیت ملی "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلوزیونی "فاکس نیوز" گفت: ما به طور فعال به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم بطوریکه بخواهیم ملت ایران را از تعیین سرنوشتشان محروم کنیم.

وی در ادامه ضمن اشاره تلویحی به پیگیری سیاست "براندازی نرم" نظام ایران و تلاش غیر مستقیم آمریکا برای براندازی جمهوری اسلامی در ایرانگفت: ما از طرفداران دموکراسی در ایران حمایت می کنیم و می دانیم که مشکلات و اختلافات داخلی جدی و زیادی در ایران وجود دارد و در این میان ما قصد داریم با اعمال تحریم های بیشتر مشکلات رژیم را بیشتر کنیم .

ویدر توصیف تحریم های مد نظر آمریکا گفت: این تحریم ها بسیار سنگین هستند و می توانند منجر به تغییر رژیم در ایران شود .بله این کار شدنی است!

اودرادامه گفت: ترکیب مشکلات داخلی و فشارهای خارجی ادامه حیات برای رژیم ایران را سخت خواهد کرد.

گفتنی است هرچند اهداف دولتمردان فعلی آمریکا از ابتدا برای ملت ایران شفاف بود و در طول یکسال گذشته همواره مقامات دولت اوباما سعی می کردند چهره واقعی خود در خصومت با نظام اسلامی را در پشت شعارهایی مثل "تعامل با ایران" پنهان کنند ولی امروز به صراحت ازتغییر رژیم در ایران صحبت می کنند.

 

http://www.jahannews.com/vdcb05b9.rhb09piuur.html

دسته ها : سیاسی
سه شنبه بیست و هفتم 11 1388
اجرای برنامه «استادان موسیقی ایرانی» توسط حسین علیزاده و کلهر از اساتید مطرح موسیقی کشورمان در تالار «دیسنی هال» لس آنجلس ، عدم همراهی این اساتید با ضد انقلابهای شرکت کننده در این کنسرت و  اخراج سبزها از این مراسم از نکات جالب توجه کنسرتی است که ازماه ژانویه آغاز شده است .

به گزارش سرویس فرهنگ وهنر جهان، سبزهای شرکت کننده در این کنسرت که فرصت را برای تجمع و اغتشاش مناسب دیده بودند، بدنبال بی تفاوتی گروه استاد علیزاده و کلهر برای همراهی با آنها، اقدام به برهم زدن اجرای این کنسرت شدند.

ماجرا از این قرار بوده که اغتشاشگران در طول اجرای این کنسرت بطور مداوم تقاضای اجرای آثار تند و ضد انقلابی از خوانندگان این کنسرت را داشته اند. و پس از اینکه با بی تفاوتی مجریان کنسرت روبرو می شوند این افراد که در تالار  پرچم های سبز به دست داشتند ناگهان از میان جمعیت برخاستند وشعارهای تندی را بر علیه نظام سردادند. این رفتارها که باعث اعتراض سایر شرکت کنندگان در این مراسم می شود در نهایت منجر به اخراج بیش از ١۵ نفر آنها توسط مسئولین تالارشده است.
 
گفتنی است عدم همراهی علیزاده و کلهر با سبزهای شرکت کننده در این کنسرت، منجر به اعتراض رسانه های ضد انقلابی شده است.
دسته ها : سیاسی
سه شنبه بیست و هفتم 11 1388
به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان، روز والنتین یا والنتاین، روزی است که در برخی فرهنگ‌ها تحت عنوان روز ابراز عشق نامگذاری شده است . 

البته بر اساس اطلاعات سایت ویکی پدیا، تاریخچه کامل و دقیقی از والنتین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز می‌دانیم این است که این روز با افسانه درآمیخته‌ و سابقه آن به جشنی که به افتخار والنتین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، باز می‌گردد. 

عشق در یک تعریف کلی باور و احساسی عمیق و لطیف است که با حس صلح ‌دوستی و انسانیت در تطابق است،این تعریفی نیست که در یک محدوده جغرافیایی خاص و حتی محدوده زمانی مشخص و محدودی قرار گیرد. بلکه عشق از واژگانی است که در فرهنگهای مختلف و بنابر پیشینه فرهنگ تعاریف متفاوت دارد. در ایران که این پیشینه به چندین هزار سال قدمت می رسد تعریفی ریشه ای تر و آمیخته با مذهب و آیین ما دارد. بطوری که قرآن در سورهٔ روم آیهٔ ۲۱ چنین آورده‌است:
و از نشانه‏های خداوند اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان دوستی و رحمت قرار داد، آری در این [نعمت] برای مردمی که می‏اندیشند قطعا نشانه‏هایی است. 

و حتی از احادیث پیامبر اسلام است که: «اگر مرد به زن خود بگوید «تو را دوست دارم» هرگز این کلام از دل و ذهن زن خارج نمی شود و همواره در خاطر او باقی می ماند» ( وسایل الشیعه – حر عاملی – ص 10 جلد 14.) 

و قاعدتا بالاترین عشق ،عشق به خداست. و حتی برخی معتقدند از عشق زمینی بایستی به عشق آسمانی رسید چرا که علاقه و عشق محصول توجه به کمال است. در میزان الحکمه آمده است :شخصى مى‏گوید: از امام صادق(ع) از معناى عشق سؤال کردم، فرمود: "قلوب خلت من ذکر الله فأذاقها الله حب غیره؛قلب هایى که از یاد و ذکر خدا خالى باشند، خداوند مبتلا به حب غیر خود مى‏نماید. همچنین در سوره احزاب آیه4 آمده است که بنابراین دوستی و عشق به غیر که تمام قلب انسان را تسخیر کرده باشد؛ قلبی است که از وجود خدا خالی شده است ؛ زیرا خداوند دو دل در درون انسان قرار نداده است . 

از طرف دیگر آدمى زمانى که در چیزى و یا کسى کمالى را مى‏بیند، به آن علاقه‏مند مى‏گردد و اگر کشش به هر دلیل قوى باشد، این علاقه (اصطلاحاً) به عشق منجر مى‏گردد. 

با این تعریف از عشق در فرهنگ ایرانی که ریشه در دین هم دارد چگونه است که یک فرهنگ وارداتی به اسم والنتاین که به گفته خودشان هیچ پیشینه ای از آن در دست نیست و یا برخی به این نتیجه رسیده اند که این یک افسانه است، در ایران از سوی جوانانی که افتخارشان تمدن چندهزار ساله شان است گرامی داشته می شود؟! 

در حالی که در ایران و البته به شکل گسترده ای در سراسر دنیا روز مادر، زن، پدر و ... ارزشگذاری و گرامی داشته می شود، این روزها در فرهنگ ایرانی دارای ریشه است، در دین ایرانی دارای ریشه است و در باور مردم نشسته است و یکی از بالاترین عشق هاست :به عنوان مثال روز زن یعنی روزیکه برای بزرگداشت ارزش زن و همسر در خانواده جشن گرفته می‌شود. اگر این روز را بررسی کنیم می بینیم که ریشه در فرهنگ، دین و باور ما دارد و حتی در آن عشق هم دیده شده است. این عشق به همسر است که باعث دورهم جمع شدن خانواده برای گرامیداشت چنین روزی می شود. هدیه دادن از سوی اعضای خانواده در چنین روزی نه تنها نشانه ابراز محبت است بلکه این ابراز محبت به گرم شدن کانون خانواده هم کمک می کند و این یکی از بهترین ویژگی های فرهنگ ایرانی است که هدف برگزاری چنین جشنهایی را تلاش برای مستحکم تر کردن کانون خانواده می داند. 

به نظر نمی رسد جشن گرفتن برای روزی افسانه ای که نه ریشه در باور ما دارد نه در مذهبمان و نه در فرهنگ و تمدن چندهزار ساله مان ،حرکت قابل دفاع و حتی عقلانی باشد! یعنی گرامیداشت روزی که نمی دانیم ریشه اش چیست؟افسانه است؟

بیاییم از زاویه دیگر این روز را بررسی کنیم :قرار است در این روز جشن بگیریم و کادو بخریم برای عشق! منظور از عشق چیست و کیست؟
 
همسرمان. پس روز زن و مرد برای چه کادو می خریم و آن روزها را گرامی می داریم؟
فرزندمان،پسرمان،دخترمان ،پس روز جوانان و دختران و کودک و ...را چه می شود؟
و یا احتمالا هدیه برای کسی که پایبندی اش به خانواده هنوز ثابت نشده است ؟! 

اگر چه روابط دختران و پسران نیاز به به مبحثی گسترده تر دارد ولی هدیه دادن به کسی که روابطمان با او مورد تایید فرهنگ، دین یا عرف جامعه و ... نیست عقلانی به نظر نمی رسد. 

به نظر می رسد والنتاین بیشتر ارزشگذاری روز روابط نامشروع است تا روز عشق. چرا که در تعاریف عشق ، عشق به خدا و پدر و مادر و همسر و... است که همه این روزها در فرهنگمان دیده شده و همیشه بسیار هم باشکوه برگزار می شود. و این ارزشگذاری به استحکام کانون خانواده ها هم کمک می کند تا این عشق بیشتر هم به چشم بیاید ولی به نظر می رسد روز والنتاین روزی است که به افتخار روابط نامشروع تشکیل کانون خانواده را به مخاطره هم می اندازد ...
دسته ها : عمومی
سه شنبه بیست و هفتم 11 1388

 

پاسخ جالب ایران به جنجال غربی ها
مقایسه جنجالی کهریزک و ابوغریب و گوانتانامو در ژنو

 

 

هفتمین نشست گروه کاری بررسی جهانی (‪ Universal Periodic Review (UPR‬با شرکت کشورهای عضو و ناظر شورای حقوق بشر با موضوع بررسی موردی گزارش حقوق بشر ایران امروز دوشنبه در ژنو برگزار شد .

یکی از اعضای شرکت کننده در این اجلاس به خبرنگار جهان گفت: گزارش دوره ای حقوق بشر ایران در ژنو، توسط تیمی متشکل از نمایندگان نهادها و وزارتخانه ها به ریاست محمدجواد لاریجانی با ارائه گزارش بسیار جامعی از دستاوردهای حقوق بشری در کشور و سال های پس از انقلاب اسلامی توانست توجه چشمگیر مخاطبان را به خود جلب کند.


نکته جالب توجه اینکه درحالیکه برای درخواست وقت پرسش و سوال از نمایندگان ایران باید صبح روز دوشنبه ثبت نام می شد اما با این حال نماینده امریکا با تلاش بسیار از شب گذشته در نوبت وقت اعتراض به گزارش ایران قرار گرفته بود تا با این اقدام ارائه گزارش نمایندگان جمهوری اسلامی را تحت الشعاع قرار داده و با شانتاژ رسانه ای آن را متوقف کند.

بنا بر این گزارش، پس از قرائت گزارش ایران توسط محمد جواد لاریجانی مشاور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر ایران ، به ترتیب کشورهای امریکا، کانادا، فرانسه، اسلونی، اسرائیل، استرالیا و انگلیس به گزارش ایران و نقض حقوق بشر در ایران شدیداً اعتراض کردند که اهم موارد اعتراضی آنها مواردی بود که در ماههای اخیر در رسانه های اصلاح طلب منتشر شده بود. مواردی از قبیل : دادگاههای پس از انتخابات، مسائل بهائیان، بازداشتگاه کهریزک، سانسور خبری و برخورد با رسانه ها، مسائل انتخابات و شکنجه و ...

البته کشورهای موافق گزارش ایران هم ؛ روسیه، چین، نیکاراگوئه، برزیل، کوبا، لبنان، ونزوئلا، پاکستان، لیبی، قطر، مالزی، هند، کویت، سوریه و ... بودند که نمایندگان آنها نیز برای خنثی کردن توطئه های مخالفان  جمهوری اسلامی به ایراد سخنرانی پرداختند .

رئیس هیئت ایران ؛ در دفاعی جالب توجه خصوصاً در مواجهه با طرح مسئله بازداشتگاه کهریزک و برخی ادعاهای اثبات نشده در این باره گفت : در ایران به محضی که آثار تخلف در یک بازداشتگاه پیدا شد در کمتر از ‪ ۴۸‬ساعت به دستور رهبری آن بازداشتگاه تعطیل شد و متهمان تحت پیگرد قرار گرفتند. اما در زندان گوانتانامو و ابوغریب که تخلفات و جنایات وسیعی صورت گرفته است نه تنها هنوز به بازداشتگاه گوانتانامو خاتمه داده نشده بلکه رییس جمهور آمریکا هرگونه پیگرد مسائل این زندان‌ها را متوقف کرد و گفت که تخلف نیروهای امنیتی نباید پیگیری شود !

همچنین برای پاسخ به شبهات مطروحه درباره وضعیت حقوق بشر در ایران؛ محمود عباس زاده (مدیرکل سیاسی وزارت کشور) در حوزه مسائل سیاسی و فعالیت گروهها و انتخابات ریاست جمهوری ، آلیا (نماینده مجلس) عملکرد مجلس در حوزه حقوق بشر، بت کلیا (نماینده آشوریان در مجلس) در حوزه فعالیت اقلیت های دینی در ایران، رئیسی (معاون وزیر دادگستری) و خانم مبشری (رئیس دانشگاه الزهرا(س)) از موضع ایران دفاع کردند که مورد تقدیر اکثر کشورهای حاضر واقع شد .

گزارش UPR ایران یکی از سنگین ترین گزارش های ارائه شده بود که حدود 50 کشور در مخالفت و موافقت آن صحبت کردند و با استقبال کم نظیر کشورها واقع شد و جالب اینکه در زمان ارائه گزارش ایران در سالن مرکز در ژنو جای خالی نمانده بود .

گفتنی است که بنا بر برداشت ها و گزارشات رسانه های غربی در مجموع هیات ایرانین دفاع قابل قبولی داشتند .

دسته ها : سیاسی
سه شنبه بیست و هفتم 11 1388
X